Příznivce dechovky v Jehnědně rozparádil Franta Uher

Do Jehnědna, místní části Albechtic nad Vltavou na Písecku, se v sobotu 6. července sjeli příznivci dechové hudby z celé republiky. Jejich cílem byl dvanáctý ročník zdejšího, dnes už proslulého, dechovkového festivalu. Hlavní hvězdou akce, tradičně pořádané místními hasiči s podporou Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a Jihočeského kraje, byl Franta Uher.

Populární bavič rozparádil zhruba čtyři stovky návštěvníků festivalu tak, že s ním během chvíle zpívala celá náves. „Franta Uher je jednou ze stálic festivalu a už samotná jeho přítomnost je zárukou slušné návštěvnosti,“ uvedl Miroslav Ušatý, starosta Albrechtic nad Vltavou a starosta Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Jehnědno v jedné osobě.

Hasiči z Jehnědna, kteří jsou již zdatnými festivalovými producenty, produkčními i dramaturgy, znovu prokázali, že vysoká úroveň programu je pro ně prestižní záležitostí, což se také odrazilo ve velmi pečlivém výběru účinkujících. „Jde samozřejmě o velmi nákladnou záležitost, kterou by si obec sama pouze ze svých vlastních zdrojů mohla dovolit jen obtížně. Zcela zásadní je proto dlouhodobá spolupráce s temelínskou jadernou elektrárnou a pravidelná podpora Skupiny ČEZ a Jihočeského kraje,“ konstatoval starosta.
Letos se návštěvníkům Dechovkového festivalu Jehnědno  představily v sobotním odpoledním programu kapely Dubňanka, Muzikanti z jižních Čech, Domažličanska a Třeboňská dvanáctka. A z reakcí posluchačů byla znát spokojenost. Před jevištěm lidé i spontánně tančili.

Věhlas festivalu, který byl původně určen obyvatelům okolních obcí, už dávno překročil hranice Jihočeského kraje. Jeho návštěvníků přibývá a dnes už přijíždějí běžně i třeba ze středních a západních Čech, Vysočiny i jižní Moravy.

„První ročník festivalu vznikl tak trochu spontánně jako náhodný nápad a pak jako vzdor skepticismu některých lidí, že podobná akce se obci velikosti Jehnědna uspořádat nedá. Jak se ukázalo, dá. A dokonce může být i velmi úspěšná a stát se novou tradicí,“ zdůraznil starosta a poznamenal, že díky aktivitám spolků, kterých je v současnosti v Albrechticích a jejich místních částech dvacet, žije obec velmi aktivním sportovním, kulturním i společenským životem.

08.07.2019 Bc. David Hocke