Pět nových expozic Muzea středního Pootaví na strakonickém hradě nabídne návštěvníkům závodní Čezety, dudy, maltézské rytíře či loutky

Nové moderní expozice věnované motorkám ČZ, zbraním stejné značky, maltézským rytířům, dudám, loutkám a textilu místní výroby. To nabídne návštěvníkům Muzeum středního Pootaví na hradě ve Strakonicích. Potvrdil to náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch během slavnostního zprovoznění uvedených prostor, které se uskutečnilo v úterý 29. března.

Hroch připomněl, že se jedná o výsledek čtyřleté rekonstrukce, kterou si Muzeum středního Pootaví, zřizované Jihočeským krajem, prošlo. „S potěšením mohu konstatovat, že tu dnes pro milovníky historie otevíráme pět úžasných expozic rozkládajících se na ploše 2 300 metrů čtverečních. Ty se kraji podařilo i s přispěním IROPu zrenovovat za 140 milionů korun,“ upřesnil náměstek hejtmana.

Ředitelka muzea Ivana Říhová předpokládá, že jedním z hlavních taháků pro návštěvníky budou právě zmiňované Čezety, jejichž historie je se Strakonicemi neodmyslitelně spjatá. „Fandové motorek si zde prohlédnou stroje, které se ve městě vyráběly od samotného začátku firmy i současné modely, včetně těch závodních. Za vypíchnutí pak určitě stojí i expozice maltézských rytířů, která je ojedinělá v celé Evropě. A samozřejmě, co by bylo naše muzeum bez světově proslulých strakonických dud,“ nastínila ředitelka s tím, že součástí nových expozic bude i badatelna s knihovnou a prostory pro vzdělávací i volnočasové aktivity. „Jejich vybavení řadí naše muzeum k celostátním špičkám,“ uzavřela Říhová.

Pro veřejnost se Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích otevře 1. dubna. Více informací naleznete na webových stránkách: https://muzeum-st.cz/

30.03.2022 Bc. David Hocke