Náměstek hejtmana Hroch: Blahopřeji Alšově galerii k fenomenálnímu úspěchu výstavy ruských avantgardistů. Navštívilo ji přes 22 tisíc lidí

Blahopřeji Alšově jihočeské galerii (AJG) k fenomenálnímu úspěchu výstavy Malevič - Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda. Zároveň děkuji všem, kteří se na její přípravě a zdárném průběhu podíleli. Náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch tak okomentoval prezentaci ruských avantgardistů v Hluboké nad Vltavou, kde se krajem zřizovaná organizace AJG nachází.

Výstava se konala od 1. května do 1. srpna včetně a za tři měsíce ji navštívilo přes 22 tisíc návštěvníků. Toto číslo mohlo být o mnoho vyšší, ale na mnohé zájemce se kvůli protiepidemickým opatřením spojených s onemocněním covid-19, bohužel, nedostalo. Zároveň vzbudila i velice kladný mediální ohlas. „Zájem o výstavu byl opravdu obrovský a předčil všechna naše očekávání. Nenechali si ji ujít odborníci, historici, umělci, výtvarníci, hudebníci i lidé, kteří se normálně o umění nezajímají. A to nejen z České republiky, ale i z ciziny,“ doplnil Hroch.

Ředitel AJG Aleš Seifert pak připomněl, že díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě byla v České republice představena poprvé. A podruhé v rámci celé Evropy. „Třicet šest obrazů zapůjčilo naší galerii Muzeum umění v Jekatěrinburgu po více než tříletých vyjednáváních. Světové unikáty z dílny Kazimira Maleviče, Alexandra Rodčenka, Vasilije Kandinského a dalších, jejichž pojistná hodnota se pohybovala v řádech miliard korun, tak do jižních Čech přicestovaly z města vzdáleného přes pět a půl tisíce kilometrů,“ upřesnil Seifert.

Uspořádáním výstavy mapující avantgardní tendence v Rusku v letech 1910 až 1920 si podle Hrocha Alšova jihočeská galerie otevřela dveře do prestižního klubu institucí, jako jsou Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Guggenheim Museum v New Yorku, Tate Gallery v Londýně či Stedelijk Museum v Amsterdamu. „Jsme na to samozřejmě náležitě pyšní. Zároveň je to výsledek úspěšné diplomacie a silné vize kultury Jihočeského kraje,“ uzavřel náměstek hejtmana pro kulturu, který pevně doufá, že to nebyla poslední spolupráce AJG s Muzeem umění v Jekatěrinburgu.

11.08.2021 Bc. Hana Brožková