Na jihu Čech už bylo do škol předáno všech 268 500 antigenních testů. Umožní bezpečnější návrat dětí do základních a středních škol

V Jihočeském kraji je od úterý v plném proudu distribuce antigenních testů do základních a středních škol. Celkem jich od státu dorazilo 268 500 a rozdány byly do pátku 27. srpna. Proces testování, které prokáže případnou nákazu koronavirem, má umožnit bezpečnější návrat dětí do lavic. Potvrdil to hejtman Martin Kuba.

Naší prioritou je, aby se situace ve školách konečně stabilizovala a neopakoval se scénář z roku 2020 a začátku roku 2021, kdy byla prezenční výuka prakticky paralyzována. A stejně tak byli paralyzováni i někteří rodiče, kteří museli zůstat s dětmi doma. Chtěl bych proto velice poděkovat všem, kteří se na přípravě i následné distribuci testů podíleli. A všem dětem samozřejmě přeji úspěšný návrat do škol,“ uvedl Kuba.

Antigenní testy dorazily na jih Čech v úterý do centrálního skladu krajského úřadu. Zde je pracovníci kraje přerozdělili a připravili předávací protokoly pro obce s rozšířenou působností (ORP). „Testy jsme následně rozvezli našimi auty do všech 17 obcí s rozšířenou působností v kraji. Tam si je převzali pověření zaměstnanci. V Českých Budějovicích jsme je pak zaváželi přímo do škol,“ popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Jednou z obcí s pověřenou působností, kam testy na základě rozpisu Ministerstva školství dorazily, bylo město Tábor. „Testy si od hasičů převzal náš odbor školství a do pátku je předáme jednotlivým školám. Jejich zástupci si je, po předchozí výzvě, přijeli přebírat přímo na tento odbor. Školám zřizovaným městem jsme je zavezli přímo,“ sdělil Oldřich Semrád z krizového řízení ORP Tábor.

Adekvátní počet antigenních testů pro své žáky mají již vyzvednutý například ve Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Táboře. „Testy máme, byla jsem si pro ně na městském úřadě osobně. Celkem jsme jich dostali 500 kusů v 21 krabičkách. V první řadě si teď musím přečíst návod, protože testy jsou jiné než předtím a seznámím s ním učitele. Testování zahájíme hned ve středu ráno při nástupu dětí. Další testování je čeká 6. a 9. září. O tom, co bude dál, zatím nemáme od státu žádné informace,“ uzavřela ředitelka školy Blažena Hořejší.

27.08.2021 Bc. Hana Brožková