Na jihu Čech přibylo 522 nových případů COVID-19. Počet aktuálně pozitivních klesl na 4 643 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 522 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 701 nemocných se uzdravilo, devatenáct osob, převážně v seniorském věku, zemřelo. Kumulativní počet diagnostikovaných s COVID-19 se tak k středeční osmnácté hodině v regionu zvýšil na 30 645. Počet vyléčených v jižních Čechách vzrostl na 25 583 a aktuálně pozitivních klesl o 198 na 4 643 osob. Od března zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 419 úmrtí.

Od úterý do středy přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 006 suspektních vzorků a 15 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k středeční 18. hodině 522 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 285 žen a 237 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (154), Strakonicku (106) a Táborsku (83). „V jednom stu šesti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v jednom stu deseti v zaměstnání. Nově onemocnělo šestadvacet zdravotníků a třiadvacet klientů či pracovníků sociálních služeb. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ráda bych využila této příležitosti a pogratulovala všem zaměstnancům Nemocnice České Budějovice k absolutnímu vítězství v projektu Nejlepší nemocnice ČR roku 2020. A poděkovala jim za dosavadní spolupráci, zvláště pak lékařům a sestrám infekčního oddělení. Leží na nich asi největší tíže péče o pacienty s COVID-19 a zaslouží si naše velké uznání a úctu,“ doplnila ředitelka KHS doc. Kotrbová.

„Od začátku školního roku se COVID – 19 vyskytl ve 332 školských zařízeních, to je více než čtyřicet procent všech škol v kraji. Aktuálně řešíme výskyt v osmnácti mateřských školkách, sedm z nich je uzavřeno. Po obnovení vyučování žáků prvních a druhých tříd minulý týden zatím nebylo nutné uzavřít žádnou základní školu,“ uvedla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Marie Nosková.

Ze stávajících 4 643 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 090 na Českobudějovicku, 844 na Táborsku, 756 na Jindřichohradecku, 671 na Strakonicku, 558 na Písecku, 363 na Prachaticku a 361 na Českokrumlovsku. 419 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 115 135 osob. V povinné karanténě se k středeční osmnácté hodině nacházelo 482 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se zvýšil o 15 na 9 608,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické, která testuje pouze indikované případy. Laboratoře SYNLAB provozují v Českých Budějovicích aktuálně dvě odběrová pracoviště pro odběry na vyšetření přímého průkazu infekce SARS-CoV-2. V nedávno otevřeném mobilním odběrovém pracovišti v českobudějovické Vrbenské ulici mohou na odběr dorazit jak pacienti indikovaní lékařem, tak samoplátci. Objednat se musí v obou případech předem, a to v novém online rezervačním systému na webu www.synlab.cz/covid-19. Odběrové pracoviště v ulici U Tří lvů přijímá pouze samoplátce a pro rezervaci na odběr zde slouží telefonní linka +420 731 595 088. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce i indikované osoby ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Nemocnice České Budějovice nyní testuje už jen na hlavním parkovišti nemocnice, ve všední dny od 9 do 14 hodin. Provoz odběrového místa pro automobily na letišti v Plané je kvůli poklesu počtu indikovaných k vyšetření od soboty 21. listopadu pozastaven. Do konce listopadu setrvá v režimu „stand-by“ připravené na opětovnou rychlou aktivaci v případě nárůstu počtu osob indikovaných k vyšetření. Vyšetření na covid-19 provádí českobudějovická nemocnice pouze osobám s platnou žádankou od lékaře nebo hygienické služby a to po předchozím objednání pomocí objednávkového systému dostupného na www.nemcb.cz . V Táboře je pro samoplátce i indikované případy k dispozici kromě nemocnice také odběrové místo drive in Covid-19 u Čápova dvora před Stop shopem. Objednávkový systém tohoto odběrového místa je dostupný na https://klt-tabor.ml-software.cz/ . Celkem je nyní v regionu funkčních 13 odběrových míst.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve středu večer na jihu Čech pozitivních od začátku koronavirové pandemie 16 361 žen a 14 284 mužů. Z celkových 30 645 dosud potvrzených případů je 9 416 z Českobudějovicka, 5 408 z Táborska, 4 258 z Jindřichohradecka, 3 711 z Písecka, 3 510 ze Strakonicka, 2 321 z Prachaticka a 2 021 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji bylo dosud kumulativně 2 435 dětí ve věku do 14 let. 3 253 pozitivních patří do kategorie 15 až 24 let, dalších 3 960 do kategorie 25 až 34 let, 5 294 do kategorie 35 až 44 let, 6 280 případů do kategorie 45 až 54 let a 4 490 do kategorie 55 až 64 let. Celkem 4 933 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

26.11.2020 Bc. David Hocke