Krovy pro Moravu. Ať máte co nejdřív všichni zase střechu nad hlavou. Jihočeský kraj posílá do obcí postižených tornádem 4 miliony korun a 80 krovů

Vedení Jihočeského kraje se na mimořádném zasedání zastupitelstva jednomyslně rozhodlo pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem částkou 16 mil. Kč. Čtyři miliony budou použity na přímou finanční pomoc obcím a za 12 milionů dostanou konkrétní lidé dřevo na nové krovy z jihočeských stromů. „Je to výraz solidarity a morální podpory nejen postiženým obcím, ale hlavně konkrétním lidem, kteří přišli za pár minut o všechno. Počítáme s tím, že zhruba 80 domů bude mít jihočeské krovy,“ řekl hejtman Martin Kuba.

Jihomoravský kraj dne 24. června 2021 zasáhla živelní pohroma. Ničivé tornádo způsobilo, mimo jiné, obrovské materiální škody. Mezi nejvíce postižené obce patří obce Hrušky, Lužice, Mikulčice a městys Moravská Nová Ves. Jihočeský kraj jim pomůže formou finančního daru, každá z nich obdrží milion korun.

Materiální pomoc ve výši dalších 12 milionů korun už půjde konkrétním lidem, dostanou ji formou věcného daru: „Na trhu je velký nedostatek stavebního materiálu. Proto jsme se rozhodli pomoci tak, že jim poskytneme řezivo na krovy. Chceme dostat stavební materiál co nejdříve přímo na místo ke konkrétním osobám nebo obcím, aby došlo k co nejrychlejší obnově poničených nemovitostí. Počítáme s tím, že částka by měla vystačit na cca 80 nových krovů. V každé obci by se tedy mělo jednat o opravy zhruba 20 nemovitostí,“ upřesnil Martin Kuba.

Dřevo a jeho dopravu bude zajišťovat Krajské školní hospodářství (KŠH), coby příspěvková organizace Jihočeského kraje. V součinnosti se zástupci postižených obcí budou vybráni konkrétní příjemci daru, k nimž by měla pomoc směřovat. Na základě jejich požadavků – buď předložené projektové dokumentace na stavbu, nebo na základě soupisu řeziva nutného pro rekonstrukci střechy, učiní Jihočeský kraj konkrétní objednávku u KŠH, které zajistí její zpracování a dovoz na místo v domluveném termínu.

08.07.2021 Bc. David Hocke