Konference o kariérovém poradenství představí nový metodický nástroj

Jak zvýšit úroveň kariérního poradenství na školách, kterému se věnuje i Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi při Jihočeské hospodářské komoře, nebo co usnadní práci výchovným poradcům při poskytování poradenství žákům, prozradí pestré přednášky listopadové konference Kariérové poradenství ve 21. století. Na akci také zazní příklady dobré praxe, predikce potřeb trhu práce v Jihočeském kraji a nebude chybět ani závěrečná diskuze a burza kariérových nástrojů a pomůcek.

Rozvoji kariérového poradenství a podpoře odborného vzdělávání na školách se věnujeme dlouhodobě. Na listopadové konferenci Kariérové poradenství ve 21. století se proto chceme zaměřit nejen na samotné téma kariérního poradenství, ale i na budoucí výzvy trhu práce v souvislosti s Průmyslem 4.0, který již nyní začíná měnit potřeby zaměstnavatelů a školy na to musí umět pružně reagovat,“ říká Petr Rejnek, projektový manažer Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi, které od roku 2018 funguje při Jihočeské hospodářské komoře (Jhk).

Petr Rejnek zároveň dodává, že je důležité, aby měli výchovní poradci na školách správné a hlavně dostupné informace a cítili celospolečenskou podporu pro další rozvoj kariérového poradenství na svých školách. Ta by měla žáky více než na konkrétní povolání připravit především na život plný změn a výzev. „Myšlenka, že se žáci mají ve škole připravit na jednu konkrétní profesi, kterou pak budou vykonávat po celý život, je již přežitá. Podle některých odborníků bude až 60 % žáků, kteří dnes vstupují do primárního vzdělávání, vykonávat profesi, která dnes ještě neexistuje. To ovšem neznamená, že by škola měla rezignovat na své poslání připravovat žáky na svět práce. Naopak, role školy má v plánování budoucí kariéry u mladých lidí nezastupitelné místo,“ vysvětluje Petr Rejnek.

Z toho důvodu bude nutné změnit některé stereotypy a dívat se na kariérové poradenství mnohem komplexněji. S tímto záměrem připravil odborný tým Asistenčního centra pro vedení škol a výchovné poradce publikaci s názvem Rámec pro nastavení kariérového poradenství na 2. stupni ZŠ. „Tato publikace není závazným postupem, který by školám diktoval, jak má kariérové poradenství vypadat, ale má sloužit školám a jejich poradcům jako průvodce, který jim pomůže lépe uchopit některé procesy v rámci poskytovaného poradenství žákům,“ prozrazuje novinku Petr Rejnek a pokračuje: "Publikace je zároveň jakýmsi pracovním sešitem, do kterého si každá škola může promítnout své potřeby, přednosti i nedostatky a nastavit si vlastní cíle, kterých chce dosáhnout. Uvedenou publikaci plánujeme představit na zmíněné konferenci, kde bude zároveň zdarma poskytnuta všem základním školám v Jihočeském kraji.“

Kromě nové publikace se účastníci konference Kariérové poradenství ve 21. století, která se uskuteční 20. 11. 2019 na Hluboké nad Vltavou, mohou těšit na pestrý program. Nebudou chybět osvědčené příklady z praxe, vycházející z konkrétních zkušeností výchovných poradců, či tipy, jak zvýšit počet přihlášek na střední školy. Program se také dotkne možností spolupráce škol a zaměstnavatelů či světa práce a průmyslu 4.0, který představí Jana Polášek Fialová ze společnosti ŠKODA AUTO, jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v České republice. Celá akce vyústí diskuzí a burzou kariérových nástrojů a pomůcek od vystavovatelů, od nichž bude možné některé pomůcky rovnou na konferenci zakoupit.

Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi vzniklo v rámci realizace projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I, který je spolufinancován Evropskou unií.
 

Pozvánka s programem: Kariérové poradenství 21. století

15.11.2019 Bc. David Hocke