Text na řeč
Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Jihočeský kraj poděkoval benefičním koncertem všem, kteří pomáhali občanům Lenory po výbuchu domu

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Svědčí o tom i ona neblahá událost, které jsme byli svědkem na začátku října loňského roku v Lenoře. A právě dnešní benefice je velkým poděkováním vám všem, kteří jste se na záchraně životů a odstraňování následků tohoto neštěstí podíleli. Krajský radní Antonín Krák to řekl před začátkem koncertu, který se konal v Jeremiášově koncertní síni v Českých Budějovicích a vystoupila na něm skupina New Rangers.

Pozvánku na benefici dostali záchranáři, profesionální i dobrovolní hasiči, policisté, neziskové organizace Adra, ČČK a Diecézní charita, místní praktická lékařka, občané Lenory, kteří na místě nejvíce pomáhali i starosta obce Antonín Chrapan. Kromě kulturního zážitku si z koncertu odnesli i pamětní plaketu, kterou jim předali zástupci kraje.

V našem kraji se traduje, že my Jihočeši si nejsme navzájem lhostejní a v případě potřeby si umíme podat pomocnou ruku. V duchu hesla Nikdo se nemusí bát, že ve svém neštěstí zůstane sám. A právě v Lenoře jste vy všichni dokázali, že to bezezbytku platí,“ zdůraznil Krák, který zároveň tlumočil všem poděkování a pozdrav hejtmanky Ivany Stráské. Ta se z pracovních důvodů nemohla akce zúčastnit.

K poděkování se připojil i ředitel krajského úřadu Milan Kučera. „Velice děkuji všem, kteří se podíleli na zvládnutí této neblahé mimořádné události a minimalizaci jejích následků. Zároveň bych chtěl poděkovat i všem svým spolupracovníkům z našeho úřadu, kteří se od první chvíle rovněž do celé akce aktivně zapojili. A jen pevně doufám, že se na jihu Čech nebude nic podobného opakovat,“ uvedl Kučera.

Slova chvály zněla z úst ředitelů záchranné služby, hasičů i policie

Z pódia promluvili k oceněným mimo jiné i ředitelé Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý, ředitel Hasičského záchranné sboru Lubomír Bureš a ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka.

Jsem velice rád, že byli oceněni i naši záchranáři, u kterých se jaksi předpokládá, že mají ošetřování zraněných a jejich transport do nemocnice v popisu práce. A zejména proto, že tento převoz musí být co nejrychlejší, nejsou na místě zásahu dlouho vidět. Poděkování patří samozřejmě i kolegům ze Západočeského kraje a z leteckých záchranných služeb,“ řekl ředitel záchranné služby.

V podobném duchu se s díky na své zaměstnance obrátil i Bureš, který zároveň vyzdvihl také práci vedoucí oddělení krizového řízení kraje Marty Spálenkové. „Vzhledem k tomu, že by si paní Spálenková, coby zaměstnanec krajského úřadu, pro sebe ocenění sama nepřipravila, tak jsem se s poděkováním za všechny zasahující rozhodl plaketou za skvěle odvedenou práci ocenit i ji,“ sdělil Bureš s tím, že kromě jeho vlastních profesionálů patří poděkování samozřejmě také kolegům dobrovolným hasičům.

Procházka pak svou řeč začal tím, že by to své vystoupení mohl zkrátit a říct pouze, že policie pouze splnila to, co má napsáno na svých autech – Pomáhat a chránit. „Nicméně bych chtěl vyzdvihnout hlídky, které dorazily na místo neštěstí jako první a vše zvládly na výbornou, včetně spolupráce při evakuaci osob, přistávání vrtulníků či odklonu dopravy. A stejně jako mí předřečníci chci poděkovat všem i policistům, kteří se následně do práce v Lenoře zapojili,“ uzavřel ředitel jihočeské policie.


Výbuch plynu zničil bytový dům č.p. 31 v Lenoře na Prachaticku 3. října 2019. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život, dva lidé byli zraněni těžce a sedm lehce. Hasiči evakuovali celkem 19 osob.

Jihočeský kraj zřídil v sobotu 5. října 2019 účet veřejné sbírky, na který lze zasílat finanční pomoc lidem, které výbuch postihl. Jeho číslo je: 370707070/0300. Přispívat na něj lze do 31. března. Peníze mezi potřebné se pak budou rozdělovat v dubnu letošního roku.