Jihočeský kraj a město České Budějovice k letišti: Dohodli jsme se, že se dohodneme

Dohodli jsme se, že se dohodneme. Takto se dá shrnout výsledek včerejšího pracovního jednání akcionářů společnosti Jihočeského letiště. Jimi jsou Jihočeský kraj a město České Budějovice. Oba subjekty se dohodly na vytvoření pracovní skupiny, která pomůže nalézt optimální model, funkční pro kraj, město i samotné letiště.

Klíčovou roli v budoucnosti letiště hrají podle hejtmanky Ivany Stráské hlavně nemovitosti, které jsou v majetku kraje. „Pozemky, které tam máme, mohou letiště uživit," uvedla Stráská. Primátor Jiří Svoboda k tomu doplnil, že oba akcionáři chtějí najít systém, jak efektivně prostory využít. „Mohli bychom tím snížit ztrátu provozu, nebo možná vytvořit i zisk," řekl primátor.

Jednou z možností je, že by v areálu letiště vznikla logistická centra, která by si zájemci pronajímali. Jihočeský kraj s Českými Budějovicemi investoval do přestavby bývalého vojenského letiště v několika letech přibližně půl miliardy korun.

Účetní hodnota Jihočeského letiště činí přibližně 3 miliardy korun. Areál se rozkládá na ploše zhruba 300 hektarů. Letos by měl být zahájen zkušební provoz a příští rok regulérní provoz mezinárodní. Kraj i město si od projektu slibuje zvýšení turistického ruchu v regionu.

17.06.2019 Bc. Hana Brožková