Jihočeský kraj loni hospodařil bez dluhů. Špatně si nevedou ani naše obce

Jihočeský a Plzeňský kraj dokázaly v roce 2018 hospodařit bez dluhů. Jako jediné dva kraje v republice. Vyplynulo to ze zprávy o monitoringu hospodaření za rok 2018, kterou je Ministerstvo financí ČR povinno každoročně předložit vládě.

Stejně dobře, tedy bez dluhů, hospodařilo loni také 3 590 českých obcí z celkových 6 252. Na opačném konci žebříčku pak je 10 obcí, které překročily zákonem stanovené limity zadlužení ve všech monitorovacích ukazatelích a zařadily se tak do kategorie s vyšší mírou rizika hospodaření. Ani jedna z těchto obcí není z Jihočeského kraje.

Investice za více než tři a půl miliardy korun

„Dobrý výsledek Jihočeského kraje i našich obcí svědčí o odpovědném hospodaření,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast financí Jaromír Novák a prozradil, že podobně příznivý stav lze navíc očekávat i ve výsledcích za rok 2019.

Pozitivní výsledek hospodaření kraje je o to cennější, že se ho podařilo dosáhnout i přesto, že do oprav, novostaveb či rekonstrukcí kraj loni investoval více než tři a půl miliardy korun.

19.08.2019 Bc. David Hocke