Jihočeské Burzy škol pomohou žákům s výběrem střední školy

Začátkem října opět v Jihočeském kraji odstartují Burzy škol, které pomáhají žákům základních škol s výběrem střední školy. Na burzách se budou moci zájemci o studium setkat přímo se zástupci středních škol i odborných učilišť a zjistit potřebné informace o nabízených studijních oborech. Mezi vystavovateli se objeví i firmy, napomůže i kariérové poradenství či úřady práce.

„Podle loňské účasti téměř pěti tisíc návštěvníků usuzujeme, že zájem o volbu povolání je ze strany žáků i jejich rodičů veliký. Jako velkou výhodu pro účastníky burz vnímáme možnost přímo se setkat se zástupci škol a dalších institucí. Žáci si tak mohou udělat lepší představu nejen o učebních a studijních oborech, ale i o celkové nabídce středoškolského vzdělávání v kraji. Příležitost je na těchto akcích i pro dotazy, ale také pro vyzkoušení některých činností, kterým se školy věnují,“ uvádí hlavní výhody účasti na Burzách škol ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk) Luděk Keist. Jak dále uvádí, potěšující je i vzrůstající zájem samotných firem účastnit se těchto prezentací. Právě firmy mnohdy, díky již navázané a dlouhodobé spolupráci se školami, ovlivňují do určité míry praktickou výuku na školách, což je pro všechny velmi přínosné. Možnost získat praxi už během středoškolského studia či dokonce zaměstnání v partnerské firmě po absolvování školy totiž může být pro žáky zajímavým lákadlem. 

8 podzimních burz s pestrou nabídkou

V letošním roce se v Jihočeském kraji bude konat celkem osm burz. První akce odstartuje 1. října ve Vimperku, další budou následovat v Jindřichově Hradci, Třeboni, Táboře, Českém Krumlově, Strakonicích, Písku a celou linii zakončí burza v Prachaticích. „Není výjimkou, že se některých burz účastní i školy z Brna, Znojma, Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Benešova či rakouského Bad Leonfeldenu. Žáci tak mají na výběr z opravdu široké škály vzdělávacích institucí,“ doplňuje Luděk Keist a věří, že se díky pestré nabídce zvýší zájem i o perspektivní řemeslné a technické obory. 

Pomáhá internet i výchovní poradci 

Jedním z nejčastějších nástrojů, který žákům pomáhá s výběrem střední školy, je samozřejmě internet. K rozhodování přispívá i kariérové poradenství přímo na školách. „Během setkání s výchovným poradcem si žák může ujasnit, jaký studijní obor by byl pro něj nejvhodnější. Díky této konzultaci a doporučení může na burzách škol cíleně navštívit stánek vybrané školy a zjistit tak potřebné informace o samotných oborech či přijímacím řízení. Často na stáncích bývají přítomní i středoškoláci, což je pro žáky základních škol velkým přínosem. Kontakt mezi zájemcem o studium a zástupcem školy je tím pro obě strany mnohem uvolněnější a žáci se nebojí ptát na to, co je zajímá,“ zmiňuje Petr Rejnek z Jhk, který má na starosti aktivity asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi, zabývajícího se mimo jiné i kariérovým poradenstvím na školách. Pomoci mohou ale i pracovníci úřadů práce, kteří často se školami úzce spolupracují.
 

více informací naleznete na webu Jihočeské hospodářské komory.

24.09.2019 Bc. David Hocke