Vítězi krajského kola Logické olympiády v Jihočeském kraji se stali Petr Beran, Evelyna Anežka Semrádová a Ondřej Sukdol

Dne 5. 11. 2021 se v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích uskutečnilo krajské kolo již 14. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 120 regionálně nejúspěšnějších soutěžících, kteří v základním kole obstáli v konkurenci 3021 dětí z celého Jihočeského kraje.

V kategorii A (3. – 5. třída základních škol) zvítězili Petr Beran ze ZŠ Máj II, Miroslava Chlajna 23, České Budějovice. Druhý byl Vít Syrovátka ze ZŠ O.Nedbala 30, ČB a krásné třetí místo si odnesl Matěj Cihelník z EDUKAnet – SŠ a ZŠ Lannova třída 29, ČB.

První místo mezi žáky kategorie B (druhý stupeň základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) si vybojovala Evelyna Anežka Semrádová z Gymnázia, Jírovcova 8, České Budějovice. Druhý byl Jiří Koptík a třetí Ondrej Porazil. Oba z Gymnázia, Česká 64, České Budějovice. V této kategorii postupuje do finále i čtvrtý nejlepší soutěžící a to Matěj Záluský z Gymnázia, Komenského 89, Písek.

Mezi nejstaršími studenty (kategorie C) zvítězil Ondřej Sukdol z Gymnázia J. V. Jirsíka z Českých Budějovic. Stejnou školu navštěvuje i druhá nejlepší soutěžící této kategorie – Hana Váňová. Pomyslný bronz získal Václav Maštera z Gymnázia Pierra de Coubertina z Tábora. I v této kategorii postupují čtyři finalisté. Tím posledním postupujícím je Jan Prokeš z Gymnázia, Na Sadech 308, Třeboň.

Naši nejlepší soutěžící se znovu utkají na celorepublikovém finále soutěže konaném v pondělí 29. 11. 2021 již tradičně v Míčovně Pražského hradu.

Dlouholetými generálními partnery soutěže jsou OPEN GATE – gymnázium a základní škola a Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION.

Soutěž finančně podpořil také Jihočeský kraj. Poděkování patří i dalším partnerům: Nadace Jihočeské naděje, Město České Budějovice, Robert Bosch spol. s r.o. České Budějovice, Besip, Jihočeské Muzeum a Knihkupectví Dobrovský. Mediálním partnerem Logické olympiády 2021 jsou Právo a Novinky.cz.

Soutěž Logická olympiáda je založena na logických úlohách, nerozhodují zde naučené znalosti, ale přirozené rozumové schopnosti. Olympiáda si klade za cíl odhalit skryté talenty a rozvíjet  v žácích logické myšlení.

Mensa je mezinárodní nevládní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, která sdružuje lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Česká pobočka Mensy existuje od roku 1991 a nyní má přes 5 600 členů. Mensa podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, organizuje Logickou olympiádu, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní tábory a jiné akce pro děti a jako jediná Mensa na světě zřídila vlastní Mensa gymnázium – osmileté gymnázium pro nadané studenty.

08.11.2021 Bc. David Hocke