Třeboňsko zve na sezónu. Novinek je spousta

Pískovny, lékárna, vláčky, rybaření, buddhismus ve vodárenské věži, promítání pod širým nebem. Je to neuvěřitelné, ale to vše vás čeká na jednom místě – stačí jen jediné, vypravit se na Třeboňsko. Chystáte se na Třeboňsko, Vitorazsko, Veselsko? Nový průvodce nabízí vyčerpávající informace o cyklotrasách vedoucích kolem rybníků a pískoven, přírodních památkách, chráněných územích, tipech na rybaření, historických zajímavostech či nabídek ubytování. Průvodce najdete také online, na stránkách turistické oblasti Třeboňsko (TO Třeboňsko).

Historická Zámecká lékárna

Po tříleté rekonstrukci se v Třeboni otevírá nový multifunkční a multikulturní prostor otevřený všem kreativním aktivitám. „Základem nabídky jsou dva okruhy stálé expozice - Petr Vok a Zámecká lékárna - připravené zážitkově a aktivně. Půdní prostory naopak budou využity pro výstavy, workshopy, přednášky“, přibližuje využití objektu Barbora Bicková z TO Třeboňsko. Díky nádhernému nádvoří Zámecká lékárna nabízí i open air akce, koncerty a divadla pod širým nebem nebo zážitkové gastronomické akce.

Prohlídka je symbiózou klasického okruhu, moderních technologií, didaktických prvků a historických mobiliářů. Vše je podloženo historickou pravdou a okořeněno dobovým bulvárem.

Třeboň 105

Další nový multifunkční prostor v centru města, Třeboň 105. Dvůr rekonstruovaného měšťanského domu na náměstí v Třeboni nabízí otevřenou letní scénu s filmovou, divadelní a hudební produkcí, interiéry lákají na autorské výstavy. „Za projektem rozsáhlé obnovy stojí nápad využít historickou kompozici měšťanského domu a přeměnit jeho zadní část a vnitřní dvůr na malou letní otevřenou scénu,“ vysvětluje majitel domu Alexander Korb. Přímo v srdci Třeboně tak vznikl Biograf 105 a Divadlo 105 s kapacitou až 100 diváků.

Návštěvníci si už letos v létě budou moci posedět ve dvoře, ve stínu více než půl století starého javoru – který je mimochodem jediným takto vzrostlým stromem zachovalým ve dvoře domu na třeboňském náměstí –, a vychutnat si neopakovatelnou atmosféru promítání pod širým nebem, divadelní či hudební produkci. Kromě komornějších divadelních představení je v plánu program pro děti a koncerty současné i vážné hudby.

Weisův dům

Názvy nových expozic veselského muzea jsou už samy o sobě pozvánkami na historický pohled na život ve městě - Doma, V kostele, Ve škole, Na radnici a v cechovním sále, V obchodě a v hostinci, Na náměstí a na ulici, Ve volném čase. K nejvzácnějším exponátům patří sakrální gotické obrazy a plastiky, kolekce starožitných hodin, cechovní pokladnice, historická jízdní kola anebo lovecké zbraně.

Většina vystavených sbírkových předmětů prošla náročným restaurováním a jejich instalaci v novém výstavním mobiliáři doplní interaktivní obrazovky s fotogaleriemi a také s tematickými hrami pro dětské návštěvníky.

Všechny dětské i tatínkovské příznivce železnice zveme také na unikátní modelové kolejiště železničního uzlu Veselí n. L.
Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži

Galerie buddhistického umění ve 32 metrů vysoké vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou - tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku. Volně přístupný je také meditační park, „Zahrada soucitu".

Veškeré výše uvedené informace najdete v detailní podobě na stránkách www.regiontrebonsko.cz.

16.06.2022 Bc. David Hocke