Ožehavě smysluplně. Osvětová akce pro studenty o tom, co je opravdu zajímá

Podzimní online akce “Ožehavě smysluplně - Kamba Student 2021” nabídne program zaměřený na intimitu vztahu k sobě samým i k druhým lidem. Akce proběhne v úterý 23. listopadu 2021 od 17:00 hodin online jako živé vysílání na Facebookové události “Ožehavě smysluplně - Kamba Student”. Program je určen nejen pro studenty středních škol, ale i pro širokou veřejnost. Hlavní témata akce jsou koneckonců společná nám všem a ve veřejném prostoru se o nich téměř nemluví. Jedná se nejen o intimitu a sex, ale také o sexuální násilí či sexualitu obecně.

“Chceme přinést témata, která studenti řeší na denní bázi. A právě na střední škole jsou intimita a vztahy číslo jedna. Proto jsem ráda, že jsme vytvořili prostor, kde budou mít možnost se něco dozvědět a zároveň zeptat na to, co je zajímá.” říká Viktorie Špačková, středoškolská studentka, programová ředitelka.

Online večer bude pestrý svou formou. Začne totiž rozhovorem “O sexu #otevřeně” s psycholožkou a psychoterapeutkou Barborou Blažkovou, která s adolescenty pracuje, nejčastěji v rámci celých rodin. Po něm bude následovat přednáška s diskuzí s názvem “Když to chce, tak to chce” neziskové organizace Konsent, která pořádá workshopy na ZŠ i SŠ s cílem bořit mýty o sexu a sexuálním násilí. Na závěr, zájemce o ještě více interaktivnější formu, čeká workshop “O cestě k sobě skrze ženství”, který povede autorka knížky “Naše dny” Alžběta Čápová.

Témata mohou působit odvážně, a také odvážná jsou. Proč se do nich i přesto organizátoři pustili? “Málokdy se o intimitě vztahů dozvíme od někoho, kdo o nich má co říct na základě zkušeností práce se samotnými středoškoláky, ať už jde o lektora nebo neziskovku. Naším cílem je, aby čas strávený s ožehavými tématy byl smysluplný a přínosný” říká Jan Homola, organizátor akce. Událost proběhne online, přičemž ještě týden od konání bude dostupný záznam přenosu. Účastníci se budou moci přihlásit i v průběhu akce, není nutná žádná registrace, pouze mít Facebookový účet ke spuštění vysílání. Výjimkou je workshop, registrace bude přes facebookovou událost. Akce je zdarma, účastníci ale budou moci přispět v podobě dobrovolného vstupného.

Pořádání letošního ročníku umožnilo neziskové organizaci Kamba město Tábor, a to podporou z dotačního programu “Zdravé město Tábor”. Akci podpořil dotací také Jihočeský kraj, přičemž nad ní převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba.

Akce pro studenty v rámci organizace Kamba má svoji historii. V roce 2018 poprvé proběhl Kamba Student, který se loni v listopadu uskutečnil již počtvrté. Loňský ročník, který se setkal s úspěchem, se zabýval tématy jako je bezpečnost v kybersvětě, duševní hygiena nebo digitální závislosti.

Za organizační tým,
Viktorie Špačková a MUDr. Jan Homola