Náměstek hejtmanky Dvořák podporuje soutěž pro firmy, které zohledňují zaměstnávání lidí ve věku 55+

Pomoc potřebným je jednou z priorit Jihočeského kraje. Podporuji proto soutěž Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+, která je určena pro firmy a instituce zohledňující zaměstnávání lidí ve věku 55 a více. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Zdeněk Dvořák.

S projektem přišlo na zaměstnavatelský trh Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR v rámci své politiky Implementace stárnutí na krajské úrovni a Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů Společnost přátelská zaměstnávání lidí 55+.

Soutěž odstartovala v červenci a výsledky budou vyhlášeny v listopadu 2019. „Přihlásit se do ní mohou zaměstnavatelé z jihu Čech, kteří zohledňují zaměstnávání lidí ve věku 55 a více let. A umožňují jim například flexibilní pracovní dobu či postupný odchod do důchodu. Kromě podnikatelských subjektů se soutěže navíc může zúčastnit i státní a veřejná správa nebo neziskové organizace,“ uvedla koordinátorka projektu krajské politiky stárnutí Alena Bártíková z ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že dalším cílem soutěže je osvěta v této oblasti a možnost poukázat na pozitivní potenciál v zaměstnávání starších lidí a odbourávání předsudků mnoha společností. „V neposlední řadě jde také o přípravu na demografický vývoj společnosti, kdy postupné stárnutí populace zasáhne i oblast trhu práce,“ dodala Bártíková.

Mají svůj potenciál a mohou společnosti mnohé nabídnout

Dvořák připomněl, že vizitkou každé vyspělé společnosti je to, jak je schopná se postarat o své nejslabší nebo potřebné občany. „Velice proto vítám takovéto projekty, které podávají pomocnou ruku těm, kteří to aktuálně i dlouhodobě potřebují. Zároveň jsem přesvědčený, že naši pětapadesátníci a starší spoluobčané mají svůj potenciál a mohou společnosti mnohé nabídnout,“ zdůraznil náměstek hejtmanky.

A Bártíková mu dává za pravdu. „Mnohé společnosti, bohužel, nevidí skrytý potenciál starších pracovníků. Právě oni mají více zkušeností, pracovních i životních, jsou flexibilnější, protože mají odrostlé děti, a chtějí se učit nové věci. Firmy, které pracují s těmito zaměstnanci, vyzdvihují jejich loajalitu a zodpovědnost. Samozřejmě v některých oblastech, díky rozvoji technologií, potřebují pomoc,“ uzavřela Bártíková a poděkovala kraji za podporu.

Zájemci se mohou do uvedené soutěže přihlásit pomocí on-line dotazníku na stránkách Jihočeského paktu zaměstnanosti na stránkách Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů nebo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Více informací ZDE.

24.09.2019 Bc. David Hocke