Kraj zmodernizuje dolní areál českobudějovické nemocnice. Vznikne tu unikátní sociální zařízení i nové byty

Unikátní sociální zařízení, které svým zaměřením a rozsahem nemá na jihu Čech a zřejmě ani v celé republice obdoby. Kraj se jej chystá zhruba do čtyř let vybudovat v dolním areálu českobudějovické nemocnice. Hejtman Martin Kuba to potvrdil při představení projektu s oficiálním názvem Dolní areál českobudějovické nemocnice – nové centrum Linecké čtvrti ve čtvrtek 8. září.

Podle Kuby v dolním areálu nemocnice vznikne důstojný domov pro občany města a kraje, a to seniory a osoby se zdravotním postižením. Poskytovat se zde bude rovněž kvalitní péče pro pacienty s neurodegenerativním onemocněním, mezi které patří například roztroušená skleróza, Parkinsonova, Alzheimerova či Huntingtonova choroba. Náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Lucie Kozlová doplnila, že v zařízení budou také lůžka pro hospicovou péči. V atraktivní lokalitě v centru města tu dále vyrostou i nájemní byty, které kraj chce následně využít pro lékaře nebo učitele. „Celkem tu počítáme se 170 lůžky pro klienty sociálních služeb, 150 novými byty pro 350 lidí i se vznikem 140 pracovních míst,“ upřesnil hejtman s tím, že v dané lokalitě díky tomuto projektu navíc vznikne také náměstíčko, které tu dosud chybí. Čímž se vytvoří i příjemný prostor osázený zelení, s jezírkem, lavičkami a dalšími zahradními prvky pro setkávání lidí.

Generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek pak sdělil, že nemocnice na přípravě tohoto projektu s krajem, který je jejím zakladatelem, plně spolupracovala. „Jsme přesvědčeni, že budoucí využití dolního areálu pro sociální služby je to, co nejen krajské město, celá jeho aglomerace, ale i naše nemocnice velmi potřebuje,“ zdůraznil Šnorek. Zároveň sdělil, že dolní areál nemocnice bude uvolněn ve dvou fázích mezi lety 2023 až 2025. „Vše je podmíněno dokončením rekonstrukce pavilonu CH v horním areálu, která bude začínat v následujících týdnech. Výsledkem bude finální restrukturalizace a rekonstrukce celého horního areálu, která by měla skončit právě v roce 2025. Čímž budou všechna naše oddělení pro pacienty k dispozici na jednom místě,“ nastínil Šnorek.

Předpokládané zahájení výstavby Dolního areálu českobudějovické nemocnice – nové centrum Linecké čtvrti je v červenci 2024 a jeho dokončení v březnu 2026.

04.03.2024 Bc. David Hocke