Hejtmanka Stráská popřála Jihočeské zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou k 80. výročí

Osmdesát svíček na pomyslném dortu sfoukla hejtmanka Ivana Stráská u příležitosti oslav 80. výročí založení Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou. Datum svého vzniku – 1. května 1939, si zde připomněli uplynulou středu.

„Osmdesátka je zralý lidský věk a i tato zoologická zahrada je určitým způsobem zralá, když se podíváme, jak se profilovala během těch posledních let. Vidíme, jak se nám stále mění před očima a je čím dál krásnější. Chtěla bych proto zahradě a všem jejím zaměstnancům v čele s panem ředitelem popřát, aby ten trend, který si tu nastavili, udrželi a aby byla ta naše zoo čím dál hezčí. Zvířátkům pak přeji spokojený domov,“ uvedla Stráská.

Zakladatel Adolf ze Schwarzenbergu s chotí Hildou přijeli historickým vozem

Ředitel zoo Vladimír Pokorný připomněl, že zahrada byla otevřena před 80 lety, tedy 1. května 1939. A patří tudíž k nejstarším zoologickým zahradám v České republice. Zoo vznikla díky nápadu knížete Adolfa ze Schwarzenbergu, majitele panství Hluboká, a jeho choti Hildy. „Zejména během posledních 20 let dostala zoo úplně jiný rozměr, což oceňují hlavně naši návštěvníci. Jim mohu zároveň prozradit, že modernizace zahrady bude pokračovat i nadále, když plánujeme například nový noční pavilon,“ nastínil Pokorný.

Akce se zúčastnil i starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. „Rád bych jménem města poděkoval paní hejtmance a Jihočeskému kraji za to, jak pěkně se o tuto zahradu, která se nachází na našem katastru, starají,“ uvedl Jirsa.

Součástí bohatého kulturního programu pak bylo například i retrospektivní setkání s Adolfem Schwarzenbergem a jeho chotí Hildou, jejichž představitelé sem dorazili historickým vozem Škoda.

Rozloha Jihočeské zoologické zahrady činí 4,5 hektaru a svůj domov zde má zhruba 300 druhů zvířat v celkovém počtu tři tisíce kusů. Ročně sem pravidelně zavítá kolem 250 tisíc návštěvníků.

Více informací: www.zoohluboka.cz

02.05.2019 Bc. David Hocke