Česká Kanada stojí za zimní návštěvu i když nenasněží

Kdokoli někdy plánoval zimní dovolenou, či jen víkendový pobyt mimo domov, dobře ví, že výsledný průběh takového výletu je velmi nejistý. Kartami představ výletníků nejčastěji zamíchají rozmary přírody. Počasí nelze ovlivnit, výběr nejvhodnějšího termínu je tak zpravidla otázkou štěstí. S jistotou ovšem ovlivnit  lze výběr cíle. Existují totiž lokality, které své návštěvníky nezklamou bez ohledu na počasí. Jednou z těch neprověřenějších je mimo jiné i v tomto směru Česká Kanada.

„I když v České Kanadě nenasněží, nebo je sněhu málo, není třeba si zoufat. Celá oblast nabízí nepřeberné množství různých kratších, či delších, vycházkových tras unikátním prostředím přírodního parku. Okolí nabízí i různé možnosti, jak si si i přes nepřízeň počasí užít klasické zimní sporty,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Česká Kanada Kateřina Brůžková.

Svou v pořadí druhou sezónu například  zahájilo dačické umělé kluziště nad sportovním stadionem. Bruslit zde může veřejnost denně na ledové ploše 40 metrů dlouhé a 20 metrů široké. Loudat se lze historickými městy, jejich přilehlým i vzdálenějším okolím. Za návštěvu určitě stojí zámecký park v Dačicích nebo Mertovy sady v Jindřichově Hradci. Pokud nasněží mohou si rodiny s dětmi návštěvu těchto míst zpestřit třeba jízdou na saních a bobech. O víkendu vyplní čas ZOO Na Hrádečku. Příujemným jednodenním zimním výletním formátem s velkou i malou procházkou může být špacír po naučné stezce kolem Dačic.

Bílou zimu si užijí sjezdaři i běžkaři

Krajina plná lesů, rybníků a četných vodních toků, skal, solitérních kamenů a unikátních přírodních útvarů, vyhlídek i tajemných zákoutí, nezapomíná na sportovce. „Na kolo to v zimě není. O to více si zde ale užijí lyžaři. Ideálnímm místem je Česká Kanada pro běžkaře,“ poznamenala Brůžková.

Například lyžařský areál Hradiště u Nové Bystřice nabídne v případě dobrých sněhových podmínek každé všední odpoledne a následně celý víkend všem lyžařům i snowboardistům upravenou sjezdovku, občerstvení, půjčovnu vybavení a lyžařskou školu pro děti i dospělé. Pro své mírně drsnější podnebí a vyšší nadmořskou výšku má Česká Kanada velmi dobré sněhové podmínky. Oblast nabízí velké množství běžeckých tras , kde lze mnohé  vidět a zažít.

Za dobrých sněhových podmínek je v přírodním parku Česká Kanada strojově upravováno přes 100 km zimních běžeckých tras. Některé okruhy jsou propojené s rakouskými. Lyžařské trasy se nacházejí ve vyšších polohách příhraničního přírodního parku mezi Slavonicemi, Českým Rudolcem, Kunžakem a Novou Bystřicí. Jednotlivé trasy jsou značeny a osazeny informačními tabulemi. Běžecká stopa je upravována vždy před víkendem.

Lyžaři se mohou vypravit třeba na trať ze Starého Města pod Landštejnem přes Landštejn do Matějovce nebo ze Starého Města do Maříže s návazností na Slavonický okruh. Běžecký okruh se upravuje rovněž v Dačicích. Svělé trasy nabízí okolí Kunžaku. Mezi prvními běžeckými trasami České Kanady bývají zpravidla mezi prvními upraveny stopy u golfového hřiště v Nové Bystřici a jejím okolí.

Turistická oblast Česká Kanada, součást malebných jižních Čech, je ideálním místem nejen pro letní dovolenou. Na své si tu přijdou všechny věkové kategorie návštěvníků, které zde čeká poučení, zábava i dobrodružství. V České Kanadě je možné navštívit města s bohatou historií, nahlédnout za brány hradu Landštejn, zámku Červená Lhota, zámku Dačice a Jindřichova Hradce či vystoupat na některou z městských věží. Česká Kanada, to je také nádherná příroda, která přímo vybízí k objevování. Fascinující krajinné scenérie si lze vychutnat z vlaku jezdícího na úzkokolejce, pěšky nebo z cyklistického sedla. Celá oblast je protkána hustou sítí turistických stezek a cyklotras. V České Kanadě je také zhruba třicítka originálních muzeí a galerií s různým tematickým zaměřením. Mezi světově významné expozice se řadí Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka a expozice Městského muzea v Dačicích věnovaná první kostce cukru na světě. V Nové Bystřici má své sídlo největší muzeum amerických automobilových veteránů v Čechách.

Více o České Kanadě lze nalézt také na webovém portálu: www.jiznicechy.cz/ceskakanada nebo na facebookovém profilu: www.facebook.com/ckanada.cz .

06.01.2022 Bc. David Hocke