AKTUÁLNĚ z KHS: v sobotu 2. května žádný nový případ.  Už čtvrtý den v řadě!

Už čtvrtý den v řadě nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Statistiky tak zůstávají nezměněny. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 zůstal i k sobotní 18. hodině na úterních 172. Stejný byl také počet uzdravených, celkem již 114, i aktuální počet pozitivních osob v regionu, tedy 52.

Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 71 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. Čtvrtým dnem tak neregistrujeme žádné nové případy. To je povzbuzující bilance. V žádném případě z ní ale nelze vyvozovat, že máme vyhráno. Co z ní ovšem vyvodit lze je, že preventivní opatření jsou účinná a jejich dodržování se vyplácí nám všem,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Ze stávajících 52 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno devatenáct na Českobudějovicku, třináct na Prachaticku, dvanáct na Táborsku, čtyři na Strakonicku, tři na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jindřichohradecko již několik dnů hlásí nulu. Všech tamních 19 nemocných se už uzdravilo a dále již nevylučuje koronavirus.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si tak jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k sobotní 18. hodině) i nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 106 osob. V povinné karanténě se k sobotní 18. hodině nacházelo aktuálně 488 Jihočechů.

Změna režimu na hranicích pro takzvané pendlery vyvolala tento týden zvýšený zájem o placené testování. Zatímco ještě na přelomu března a dubna jsme evidovali samoplátce v řádu jednotek denně, nyní se počet testovaných samoplátců pohybuje okolo 100 – 200 denně. Od 29. března tak laboratoře vyšetřily na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou PCR už 455 vzorků samoplátců,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

Kvůli značnému zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS tři informační linky na číslech 736 514 326, 736 514 370 a 736 514 346, kde zájemci získají informace týkající se jejich dotazů. Odběrové místo hranicích s Rakouskem v Dolním Dvořišti je přes víkend uzavřené. Fungovat začne znovu v pondělí.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v sobotu večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19, kumulativně 100 žen a 72 mužů. Z celkových 172 potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 28 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.
„Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, šestadvacet v kategorii od 45 do 54 let a osmadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 38 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+,“ doplnila MUDr. Luňáčková.

Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se v sobotu zvýšil o 2 osoby na celkových 270.

02.05.2020 Bc. David Hocke