AKTUÁLNĚ z KHS: COVID-19 na jihu Čech v pátek 1. května - žádný nový případ

Na jihu Čech za uplynulých 24 hodin hygienici nezaznamenali už třetí den v řadě žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 tak zůstal k páteční 18. hodině na úterních 172. Nezměněný zůstal o počet uzdravených, celkem 114 i aktuální počet pozitivních osob v regionu, tedy 52.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 213 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní nebyl žádný. První májový den jen potvrdil pokračování pozitivního trendu ve vývoji nákazy v našem regionu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Ze stávajících 52 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno devatenáct na Českobudějovicku, třináct na Prachaticku, dvanáct na Táborsku, čtyři na Strakonicku, tři na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jindřichohradecko hlásí již třetí den nulu. Všech tamních 19 nemocných se už uzdravilo a dále nevylučuje koronavirus.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si tak jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) i nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.
Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 035 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo aktuálně 488 Jihočechů.

„V posledních dnech registrujeme velké množství dotazů přeshraničních pracovníků. K telefonní lince 736 514 326, kterou jsme tento týden zřídili, jsme přidali další dvě informační linky 736 514 370 nebo 736 514 346, kde zájemci získají i o prodlouženém víkendu informace týkající se podmínek pro přeshraniční pracovníky,“ doplnila ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.

Odběrové místo na česko-rakouských hranicích v Dolním Dvořišti bude v sobotu a v neděli uzavřeno. Fungovat začne znovu v pondělí.

Neměnný zůstává kumulativní počet pozitivně testovaných osob. Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v pátek večer na jihu Čech mezi těmi, kteří od začátku epidemie onemocněli COVID-19, 100 žen a 72 mužů. Z celkových 172 potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 28 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka. „Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, šestadvacet v kategorii od 45 do 54 let a osmadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 38 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se v pátek zvýšil o 7 osob na celkových 268.

Ucelený a pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 . Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to až po jejich verifikaci.

01.05.2020 Bc. David Hocke