28 důvodů pro čistokrevnej život. Jak se s dětmi bavit o alkoholu?

V únoru probíhá již desátý ročník tradiční kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Akci Suchej únor poskytl záštitu i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Loňského ročníku se podle průzkumů zúčastnilo až 9 % dospělé populace. Rok 2022 přináší zásadní změnu - knihu Suchej únor, která na 416 pečlivě vydestilovaných stranách představuje alkohol ve všech jeho společenských rolích. 

„Rodiče svým životem, chováním i postoji dávají dětem návod, jak se v různých situacích chovat, co se dá dělat, co je správné,” uvádí v rozhovoru o alkoholu a rodičovství psycholožka Ilona Preslová. Klíčové je podle odborníků nikoli to, co dětem o alkoholu říkáme, ale to, jak se sami ve vztahu k němu chováme. Ukazujeme-li tedy dětem, že alkohol je jedním z prvních „pomocníků″ v okamžicích krize, stejně jako nezbytnou součástí každé oslavy (což podle Preslové posiluje například i podávání nealkoholického piva nezletilým), vytváříme tím vzorce, jichž se pravděpodobně budou děti držet i v dospělosti. Nepřispívá ani skutečnost, že až pětina rodičů před dětmi dělá, že alkohol „neexistuje″ a nemluví o něm vůbec. Zároveň podle průzkumu Ministerstva zdravotnictví a Suchýho února až čtvrtina všech nezletilých ochutná poprvé alkohol právě od svých rodičů. 

suchej únor

V duchu výzvy Suchej únor, jejímž cílem není dosáhnout úplné abstinence, nýbrž překonat sebe sama a vyzkoušet si, jakou roli alkohol v našem životě hraje, proto nabízíme i malé rodičovské devatero pro ty z rodičů, kteří by dětem rádi pomohli nastavit jejich vztah k alkoholu zdravě a s mírou:

1.    Komunikujte o alkoholu - otevřeně a bez moralizování.
2.    Domluvte se na jasných pravidlech (ne)pití a trvejte na jejich dodržování.
3.    Respektujte potřebu soukromí. Důvěřuj ale prověřuj!
4.    Ptejte se dětí na jejich názory na alkohol.
5.    Informujte - pravdivě a věcně - o účincích alkoholu.
6.    Nezastrašujte.
7.    Nebásněte o alkoholu jako elixíru života.
8.    Podpořte schopnost dětí říkat “ne” - nejen na alkohol.
9.    „Mami, tati, pili jste, když jste byli v mém věku?“ Nelžete, ale ani to moc nedramatizujte. 

Více informací o vztahu dětí a dospívajících k alkoholu, o alkoholu v rodině nebo o tom, jak své blízké podpořit v případě, že u nich pití přesáhlo zdravou míru, se dočtete ve zmíněné knize Suchej únor, která právě vychází.

9 let na Suché vlně, 86% spokojenost Sušičů 

Suchej únor každoročně reaguje pozitivní výzvou na nelichotivé statistiky, podle kterých se přes 1 000 000 Čechů pohybuje za hranou rizikového pití. Z výzkumu, který zpracovala agentura Nielsen Admosphere, vyplývá, že se v loňském roce povědomí o kampani vyšplhalo ze 47 na 58 % napříč českou populací. Účast pak deklarovalo přes  500 000 dospělých účastníků. 

Kampaň na sociálních sítích spojuje hashtag #insuchoveritas a registrovaní účastníci se mohou kromě Suché knihy opět těšit i na uzavřenou skupinu na facebooku, kde mohou sdílet své zážitky, podporovat se a inspirovat. Knihu doplňuje 110 originálních ilustrací, citátů a spousta interaktivního obsahu, stejně jako soutěž o nejlepší nealko drink.

Poznejte nový rozměr střízlivosti na stránkách www.suchejunor.cz
 

08.02.2022 Bc. David Hocke