1. náměstek František Talíř odhalil v Písku pamětní desku obětem nacismu a komunismu    

Dvě pamětní desky obětem totalitních ideologií byly dnes odhaleny na půdě Obchodní akademie a Jazykové školy s právem SJZ v Písku. Připomínají památku za války umučených profesorů a studentů a také památku obětí komunistického režimu. Slavnostního aktu se zúčastnil první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř, zástupci města Písek, učitelé a studenti školy.

27. ledna si připomínáme Den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. „Právě v tento symbolický den, ale nejenom dnes, je třeba nezapomínat na oběti totalit. V naší krásné zemi jsme zažili dvě. Nacistickou a komunistickou. Za každým jménem na pamětních deskách, které dnes odhalujeme, můžeme najít příběh konkrétního člověka, studenta či profesora této školy. A je velmi potřeba, aby si dnešní studenti tyto oběti připomínali. Musí vědět, co se zde historicky odehrávalo a k čemu nesmí již nikdy dojít,“ řekl náměstek Talíř.

Na škole již v minulosti deska obětem nacismu byla. Nacházela se ve staré budově. „Když jsem v roce 2011 nastoupil jako ředitel obchodní akademie, navštívila mě paní Radka Křivánková, dcera profesora Machovce, kterého zastřelili nacisté 1. června 1942. Měla dvě prosby. Ta první, abychom zachovali pamětní desku obětem nacismu. A ta druhá prosba byla, zda bychom převzali záštitu nad pietou Dr. Milady Horákové,“ upřesnil ředitel OA Pavel Sekyrka a dodal, že po vybudování nové půdní vestavby se společně se studenty rozhodl najít pro pamětní desku čestnější místo. Díky přestavbě ve škole vzniklo nové mezipatro a bylo tedy místo pro instalaci ne jedné pamětní desky, ale hned dvou. „Na některých školách jsou desky obětem nacistické okupace, protože tam je poměrně jednoduché ukázat si na naše nepřátele. Ale bude spíše výjimkou, když by na školách visela i deska obětem komunistické perzekuce,“ dodal Sekyrka.

Pamětními deskami příběh nekončí

Pro píseckou obchodní akademii ale tímto příběh nekončí. Bude pokračovat. Současní studenti mají v plánu další pátrání po osudech svých zmizelých židovských absolventů. „Projekt, který budeme realizovat s naším zkušeným dějepisářem Martinem Chovancem volně navazuje na projekt Zmizelí sousedé na Strakonicku, jehož jsem byl před roky jako učitel Gymnázia Strakonice autorem a koordinátorem. Například víme, že Osvald Gans, jeden z našich absolventů zavražděný v Osvětimi, bydlel jen kousek od naší školy. To bude teď cíl našeho pátrání,“ řekl Sekyrka. „Líbí se mi spolupráce studentů a kantorů. A přitom to není tak, že by úkoly rozdávali učitelé. Velmi často se úloha otočí a studenti úkolují samotného ředitele. Z té kreativity pak vznikají takovéto krásné věci, které nejsou projektem pouze vedení, ale celé školy. Bez studentů a jejich obětavé a dobrovolné práce by takové akce nebylo možné realizovat. Moc jim všem držím do budoucna palce,“ uzavřel náměstek Talíř.
 

28.01.2022 Bc. David Hocke