II. kolo Krajské pomoci zranitelným: některé z 820 balíčků s respirátory, ústenkami a látkovými rouškami putovaly i do kardioklubů v ČB a Písku

820 balíčků s respirátory, ústenkami a látkovými rouškami připravil Jihočeský kraj pro lidi trpící chronickou srdeční chorobou či s různými dlouhodobými onemocněními. Stalo se tak v rámci II. kola projektu Krajská pomoc zranitelným (KPZ). Ten navázal na první kolo projektu KPZ z letošního dubna, který vznikl kvůli panující koronavirové pandemii. Potvrdila to hejtmanka Ivana Stráská.

„V prvním kole projektu KPZ jsme distribuovali přes 200 tisíc kusů ochranných prostředků. V době pokračující koronavirové pandemie jsme se rozhodli jimi podpořit i další ohroženou skupinu našich spoluobčanů a vytvořili dalších 820 balíčků,“ vysvětlila hejtmanka.

Balíčky rozvezli v bednách pracovníci krajského odboru sociálních věcí do devíti organizací. „Jedná se například o Kardio - Klub České Budějovice, Klub KARDIO Tábor či Svaz diabetiků České republiky - pobočný spolek Písek. S nimi byla předem dohodnuta také jejich finální distribuce,“ upřesnila Stráská.

Velkou radost ze zprávy o možnosti získat KPZ II projevila například paní Anna Slunečková, předsedkyně Svazu diabetiků ČR v Táboře, kterou rozhodnutí hejtmanky velmi potěšilo. „Již dlouho jsem přemýšlela, jakým způsobem bych svým členům pomohla získat ochranné prostředky a nyní se budu velmi ráda podílet na jejich distribuci,“ řekla Slunéčková.

Každý z 820 balíčků obsahoval 10 kusů látkových roušek, dva respirátory a dvě ústenky. „To znamená celkem 11 480 kusů ochranných prostředků. Do balíčků je opět zkompletovali zaměstnanci krajského úřadu,“ doplnila hejtmanka.

První kolo projektu KPZ se uskutečnilo letos na konci dubna. Tenkrát zaměstnanci krajského úřadu zkompletovali více než 14,7 tisíce kusů balíčků s ochrannými prostředky. Určeny byly pro lidi se závažnými zdravotními problémy, především chronickým onemocněním, oslabenou imunitou - například onkologicky nemocní, dialyzovaní, osoby s kardiovaskulárním nebo chronickým plicním onemocněním, pacienti po transplantaci či pečující osoby. Distribuce byla zajištěna v tzv. obcích II. a III. typu, v Jihočeských nemocnicích a na Krajské hygienické stanici.

29.05.2020 Bc. David Hocke