Hygienici na jihu Čech zaznamenali čtyři nové případy COVID-19. Aktuálně pozitivních je 9 Jihočechů

Čtyři nové případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2 zaznamenali ve středu 24. června hygienici na jihu Čech. Ze statistik ubyl jeden případ chybně hlášený v pondělí 22. června jako pozitivní. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k středeční 18. hodině v regionu zvýšil na 196. Vyléčených je v jižních Čechách 181 a aktuálně pozitivních 9 osob.

„Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 79 suspektních vzorků. Čtyři byly pozitivní. Ve třech případech šlo o kontakt s pozitivní osobou při firemní akci na Olomoucku a v jednom případě o kontakt s pozitivní osobou v Praze. Dva nově pozitivně testovaní Jihočeši pocházejí ze Strakonicka a dva z Prachaticka,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Hygienické statistiky pozitivně ovlivnily dvě uzdravené osoby a oprava pondělního výsledku, který napoprvé vyšel jako hraniční a opakovaný test dnes onemocnění u ženy z Českobudějovicka nepotvrdil a žena je zdráva.

Ze stávajících 9 případů COVID-19 na jihu Čech jsou aktuálně evidovány tři na Strakonicku, dva na Písecku a Prachaticku, po jednom pak na Českobudějovicku a Táborsku.  Českokrumlovsko a Jindřichohradecko hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují s 30,44 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k středeční 18. hodině) pozici regionu s  nejnižším výskytem COVID-19, s vysokým podílem uzdravených a minimálním počtem aktivních případů.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 17 708 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo 25 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve středu zvýšil o 9 na celkových 4 155,“ konstatovala epidemioložka KHS Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnicích s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích SYNLAB v ulici U tří lvů.  Informace k vyšetření PCR k průkazu viru SARS CoV-2 získají samoplátci v Českých Budějovicích také v laboratořích NEXTCLINICS na telefonním čísle 734 646 654.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pondělí večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 109 žen a 87 mužů. Z celkových 196 dosud potvrzených případů je 43 z Českobudějovicka, 40 ze Strakonicka, 39 z Prachaticka, 23 z Českokrumlovska, 20 z Táborska, 18 z Jindřichohradecka a 13 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Devatenáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmatřicet v kategorii od 25 až 34 let, devětadvacet v kategorii od 35 do 44 let, třicet v kategorii od 45 do 54 let a jednatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

25.06.2020 Bc. David Hocke