Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Hejtman Kuba: Chci, aby jižní Čechy byly nejlépe chráněným krajem. Kraj zavádí nový systém varování před extrémními projevy počasí 

Prioritou Jihočeského kraje je bezpečnost jeho obyvatel. Kraj proto zahájí realizaci pilotního projektu k zajištění včasného varování před extrémními projevy počasí, jako jsou silné bouřky, kroupy, silný vítr, sněhové vánice, přívalové deště apod. Pilotní projekt s názvem Systém včasného varování bude zkušebně spuštěn pro období od 1. října 2021 do 30. září 2022.

Chci, aby jižní Čechy byly nejlépe chráněným krajem. Vzhledem k tomu, jak přibývá extrémních klimatických události v celé Evropě, ale i v ČR, rozhodli jsme se v našem kraji spustit pilotní projekt na včasné a lokálně co nejpřesnější varování obyvatel před takovými událostmi,“ uvedl hejtman Martin Kuba. Kraj podle něj proto spustí roční pilotní projekt ve spolupráci s firmou Meteopress, která tuto službu poskytuje komerčním pojišťovnám. Díky tomu se daří zabránit velkému množství škod a šetřit významné částky na škodních událostech. 

Chceme, aby u nás docházelo k co nejpřesnějšímu varování podle souřadnic v těch lokalitách kraje, kde opravdu nebezpečí hrozí. Přesnost a včasnost je pro nás nejdůležitější. Nechci, aby občané našeho kraje dostávali zbytečná obecná varování, ale mohli se opravdu připravit ve chvíli, kdy nebezpečí hrozí přímo tam, kde žijí,“ vysvětlil hejtman a dodal, že v prvním období budou informace dostávat starostové a zástupci obcí, aby mohli zajistit včasné informování všech obyvatel. 

Pokud se nám spolupráce osvědčí, zajistíme mobilní aplikaci, do které se budete moct přihlásit všichni, kteří budete chtít. Ve spolupráci s provozovatelem pak rozmístíme další radary v dalších částech kraje, aby informování bylo co nejpřesnější,“ ubezpečil Jihočechy hejtman Kuba, podle něhož kraj udělá všechno pro to, aby byly jižní Čechy při extrémních změnách počasí chráněny nejlépe, jak to jen jde.  
 

Pá, 10.09.2021 - 08:50 Bc. David Hocke