Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Druhé místo na mezinárodní soutěži chemiků obsadili absolventi Střední školy obchodní, Jiří Houska a Alena Tomášová

Vrcholem žákovských soutěží v chemii je mezinárodní soutěž Grand Prix Chimique (GPCH). Každá zúčastněná země vysílá na podkladě výběrového soustředění své nejlepší žáky. Tohoto soustředění se v létě zúčastnili i Jiří Houska a Alena Tomášová ze Střední školy obchodní, České Budějovice, Husova 9, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj. Na soustředění obsadili 1. a 2. místo a byli vybrání, aby reprezentovali Českou republiku na mezinárodní soutěži, jejíž 15. ročník se uskutečnil v Bratislavě.

Grand Prix Chimique je mezinárodní soutěž je určená studentům odborných chemických škol z evropských zemí. U jejího zrodu stál Dr. W. Flad z Chemisches Institut Dr. Flad ve Stuttgartu. Soutěž se poprvé konala v roce 1991 právě ve zmíněném institutu. Od samého počátku se zúčastňovali studenti nejprve z Československa, později z České republiky. Soutěž se koná každé dva roky, obvykle na přelomu srpna a září, a je zaměřena na praktické dovednosti žáků.

Cílem Grand Prix Chimique není jen soutěž samotná, účastníkům z různých zemí přináší i možnost se s žáky se stejnými zájmy potkat, komunikovat spolu, ale i poznat pořádající zemi.

15. ročník se konal ve dnech 21.-27.9.2021 v Bratislavě prezenčně. Naši reprezentanti, Jiří Houska a Alena Tomášová, uspěli i při setkání tváří v tvář žákům tradičních průmyslových škol a získali stříbrné medaile. Před nimi se umístil jen reprezentant Maďarska a žákyně ze Slovenska.

Po, 18.10.2021 - 12:37 Bc. David Hocke