Českokrumlovská televize vstupuje od pátku 17. července do éteru pod názvem JČ1 - Televize jižní Čechy

„Už jako Českokrumlovská televize jsme stále častěji zpracovávali krajská témata, a původní název neodpovídal ani z hlediska dosahu vysílání. Byl to i příznivý ohlas diváků daleko za hranicemi Českokrumlovska, co nás přimělo uvažovat o expanzi a novém názvu i schématu,“ vysvětluje nový zásadní krok ředitel televize JČ1, Josef Pecl.

V roce 2012 založil Josef Pecl Českokrumlovskou televizi. Hodlal v ní propojit svou praxi ve světě marketingu, reklamy, výstavnictví a produkce kulturních akcí, s dávnou vášní týkající se audiovizuální tvorby a kultury obecně. Veřejnost na Českokrumlovsku, která jej tehdy začala pravidelně potkávat s kamerou na rameni, zprvu hleděla na jeho aktivitu jako na ryzí nadšení romantického snílka. Už zakrátko ale měla televize svůj vlastní vysílač a začali přibývat i externí a časem i stálí spolupracovníci.

„Potkali jsme se na jedné vernisáži, kde jsem tehdy pořizoval novinový rozhovor se svým kamarádem, hercem, Milanem Šimáčkem. Pepa Pecl na nás namířil kameru a tak vznikl můj první televizní rozhovor. Za pár týdnů už jsem byl televizákem. Lákala mě hlavně tematická svoboda. Některá média tehdy trpěla takovými tematickými klišé a odklonem od klasických forem novinařiny k bulváru a komerci. Tady to bylo jiné, tak jsem nabídku přijal,“ vzpomíná nejdéle sloužící kmenový spolupracovník televize, šéfredaktor, Jan Matěj Krnínský, jehož novinářská praxe v celostátních i regionálních médiích se datuje již do roku 1993.

Josef Pecl

Českokrumlovská televize vysílala téměř dvouhodinové bloky, které obměňovala jednou týdně. Toto schéma plně vyhovovalo publicistice a dokumentaristice. Televize se tedy nemusela účastnit bitev o prvenství v oblasti zpravodajství. Vznikl tak cenný archiv, který má už nyní velkou dokumentaristickou hodnotu. Ve stejném stylu pokračuje i JČ1 - Televize jižní Čechy. Specificky pohlíží i na redakční pokrytí Jihočeského kraje.

„Nechtěli jsme jít cestou jakýchsi koloniálních důstojníků, kteří přijedou na druhý konec regionu, kde to důvěrně neznají. Sázíme na spolupráci s místními televizemi a jinými externími spolupracovníky. V našem novém schématu společně vytvoříme jihočeský blok. Zprávy, které by svým lokálním zaměřením příliš nezaujaly diváky na druhém konci kraje, umístíme do jednotlivých okresních magazínů. Ty budou vysílány jen na tématem daných územích,“ vysvětluje ředitel televize Josef Pecl.

Stejně tak, jak se vyvíjela Českokrumlovská televize, čeká postupný vývoj i JČ1 - Televizi jižní Čechy. Aktuálně ji lze naladit na Českokrumlovsku (kanál 47 DVB-T), Českobudějovicku (kanál 29 DVB-T), Jindřichohradecku a Dačicku (obojí kanál 54 DVB-T). V nejbližší době bude JČ1 - Televize jižní Čechy dostupná i na dalších místech kraje pomocí kabelových televizí a vysílačů. Aktuální vysílání je samozřejmě možno sledovat také na webu televize – www.jc1.cz

17.07.2020 Bc. David Hocke