Byly vyhlášeny Ceny hejtmanky Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost

Dne 8. září 2020 proběhlo vyhlášení druhého ročníku Ceny hejtmanky Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost za rok 2019. Do ocenění se mohly přihlásit firmy, neziskové organizace, mikropodniky i obce realizující v roce 2019 dobrovolné a nadstavbové aktivity s pozitivním dopadem na společnost v ekonomické, sociální a environmentální oblasti.

Pod pojmem společenská odpovědnost lze chápat např. stanovení základních hodnot v organizaci, jejich dodržování a šíření; snaha vyjít vstříc zaměstnancům při hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem; podpora místní komunity; ochrana přírodních zdrojů či životního prostředí.

Do ocenění se přihlásilo 30 subjektů v 6 kategoriích. Hodnotitelé a regionální Rada pro hodnocení vybrali dle stanovených kritérií v každé kategorii 3 oceněné. Jelikož se nejednalo prvotně o soutěž, ale také o sdílení pozitivních zkušeností realizovaných v Jihočeských firmách a organizacích, udělila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská jako poděkování všem zúčastněným Čestné uznání.

V kategorii „Mikropodniky (tzn. malé organizace do max. 10 zaměstnanců, živnostníci, spolkaři, rodinné firmy)“ zvítězila firma Holistic management, s.r.o.; 2. místo obsadila firma Přátelé dětí z.s. a 3. místo firma ALGORIT CZECH s.r.o.

V kategorii „Malé organizace s 50 a méně zaměstnanci, jejichž hlavní náplň činnosti je podnikání“ zvítězila firma Ging s.r.o.; 2. místo získala firma INPRESS a.s. a 3. místo firma B a K systémy s.r.o.

V kategorii „Střední organizace s 250 a méně zaměstnanci, jejichž hlavní náplň činnosti je podnikání“ zvítězila firma TKP geo s.r.o. a 2. místo obsadila firma Zeelandia spol. s r.o.

V kategorii „Velké organizace s více než 250 zaměstnanci, jejichž hlavní náplní činnosti je podnikání“ zvítězila firma Vertiv Czech Republic s.r.o.; na 2. místě byla oceněna firma dm drogerie markt, s.r.o. a na 3. místě firma ROHDE & SCHWARZ závod Vimperk, s.r.o.

V kategorii „Organizace veřejného sektoru, veřejně prospěšné organizace a organizace, jejichž hlavní náplní činnosti není podnikání s méně než 50 zaměstnanci“ zvítězila společnost Institut pro památky a kulturu, o.p.s.; 2. místo získala BAZALKA, o.p.s. a na 3. místě Místní akční skupina Šumavsko, z.s.

V kategorii „Organizace veřejného sektoru, veřejně prospěšné organizace a organizace, jejichž hlavní náplní činnosti není podnikání s více než 50 zaměstnanci“ zvítězila společnost Czechitas z.s. a 2 místo získala společnost ICOS Český Krumlov, o.p.s.

Rada pro hodnocení v letošním ročníku udělila „Zvláštní cenu Rady pro hodnocení“, která zohledňuje významné rysy společenské odpovědnosti činnosti společnosti: Ultina s.r.o., jež v dané oblasti vyvíjí nadměrné množství aktivit a dosahuje velké spokojenosti u zaměstnanců i zákazníků.

Čestné uznání získaly firmy Aptar Čkyně s.r.o.; Click and Feed, z.s.; Elektro SMS spol.s.r.o; Energy Centre České Budějovice, z.s.; Haima CB; Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici; Jednota, spotřební družstvo České Budějovice; Josef Handrejch; Naše zahrádka z.s.; NEDOKLUBKO z.s.; Polévka, která pomáhá, UNUODESIGN s.r.o. a Vysoká škola technická a ekonomická v Č. Budějovicích.

Množství přihlášek ukázalo, že téma společenské odpovědnosti je důležité a věříme, že obzvláště v dnešní nelehké době tyto cíle také prioritní zůstanou.

Z národní úrovně je ocenění zastřešeno Radou kvality ČR, pod Ministerstvem průmyslu a obchodu, kteří také zajistili hodnocení doručených dotazníků. Regionálními partnery jsou: JAIP – Jihočeská agentura na podporu inovací o.p.s., Jihočeská hospodářská komora, Regionální rozvojová agentura jižních Čech a Czechinvest - regionální kancelář pro Jihočeský Kraj. Mediálním partnerem této akce se stal webový zpravodajský portál Budějcká drbna, který všem nejvýše oceněným v každé kategorii věnuje cenu formou reklamy spolčenosti na portálu v hodnotě 15 000,-- Kč.

10.09.2020 Bc. David Hocke