Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Areál Psychiatrické léčebny Lnáře bude mít už jen jediného vlastníka – Jihočeský kraj. Nájem se dlouhodobě nevyplácí

Zastupitelstvo Jihočeského kraje rozhodlo o koupi budov i pozemků, na kterých se nachází areál krajské příspěvkové organizace Psychiatrická léčebna Lnáře a které v jeho majetku nebyly, za částku 27 000 000 Kč. Kupované nemovitosti doposud vlastní Konvent Řádu bosých augustiniánů a kraji je pronajímá. „Do léčebny jsme za uplynulá léta investovali cca 12,5 milionů korun, a ještě platíme roční nájem 880 tisíc. Koupě je logická volba. Kraj bude hospodařit a investovat do svého,“ řekl náměstek hejtmana pro majetek a investice Antonín Krák.

Areál sestává z kláštera, kde je lůžkové část, administrativní budovy s kotelnou a Vily. „A právě klášter a veškeré pozemky v areálu jsou ve vlastnictví Konventu. Za uplynulá léta kraj zrekonstruoval zdroje pitné vody, vytápění, přistavěl výtah, investoval do čističky odpadních vod atd. Ty investice jsou v hodnotě 12,5 milionu a realizovaly se přitom vlastně na cizích pozemcích,“ vysvětluje Krák a dodává že k těmto investicím je nutné přičíst roční nájemné. „Do léčebny bychom chtěli v dalších letech dále investovat a je tedy nutné, abychom jako řádní hospodáři, investovali do svého,“ uzavřel Krák.

Původní návrh kupní ceny, který Konvent v lednu 2019 Jihočeskému kraji předložil byl na částku 40 000 000 Kč. Po sérii znaleckých posudků a jednání se cena snížila na současných 27 000 000 Kč. 

Jihočeský kraj převzal Psychiatrickou léčebnu Lnáře od státu k 1. lednu 2003.  Ta má v současnosti 65 lůžek následné psychiatrické péče a provozuje tři ambulance: ve Lnářích, v Blatné a ve Strakonicích. „Pro kraj je důležité udržet počet lůžek následné péče a samozřejmě dosáhnout odpovídajícího standardu pobytu pacienta v tomto typu zařízení. Záměr budoucí dostavby areálu se bude odvíjet od reformy psychiatrické péče v ČR a hlavně podle reálných možností rozpočtu kraje v dalších letech,“ dodal krajský zdravotní rada Petr Studenovský.
 

Pá, 10.09.2021 - 06:40 Bc. David Hocke