AKTUÁLNĚ z KHS: V Jihočeském kraji ve středu přibyly tři nové případy onemocnění koronavirem

V Jihočeském kraji zaznamenali ve středu hygienici tři nové případy nákazy koronavirem COVID – 19. Celkový počet nemocných s touto diagnózou se tak v regionu zvýšil na devatenáct.

K prvnímu případu, diagnostikovanému laboratoří Nemocnice České Budějovice v průběhu středečního dopoledne, přibyly do večera další dva. Ve všech třech případech onemocní osob, pocházejících ze Strakonicka, došlo k přenosu při kontaktu s již nakaženou osobou,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Onemocnění dnes bylo potvrzeno u dvou žen a muže. „Šlo o ženu ve věkové skupině 65+, která již byla v nařízené domácí karanténě pro kontakt s pozitivní osobou, a ženu středního věku. Muž středního věku se nakazil od již nemocného člena rodiny,“ konstatovala epidemioložka KHS JčK MUDr. Jitka Luňáčková. Všichni tři pacienti pocházejí ze Strakonicka.

Ve středu odeslali hygienici na vyšetření 149 nově indikovaných suspektních vzorků k vyšetření na COVID – 19. Jejich celkový počet v regionu tak dosáhl 886, z nichž 19 bylo pozitivních. „Zdravotní potíže všech nemocných jsou mírné, pouze v jednom případě došlo k hospitalizaci. I u této hospitalizované osoby se však zdravotní stav vyvíjí příznivě,“ doplnila MUDr. Luňáčková.

Celkem je tak nyní v souvislosti s nákazou koronavirem COVID – 19 v povinné karanténě 1165 Jihočechů. Ve středu byla domácí izolace nařízena ve 213 případech. Karanténní opatření nařizují dle vyhlášených mimořádných opatření ministra zdravotnictví praktičtí lékaři osobám, které se vracejí ze zahraničí z oblastí vysokého rizika šíření onemocnění nebo osobám, které byly v kontaktu s pozitivně zjištěným onemocněním.

V souvislosti s preventivními opatřeními zavedenými kvůli nebezpečí šíření koronaviru na území České republiky hygienici žádají obyvatele, aby krizové telefonní linky využívali pouze pro nezbytné zdravotní informace a jako zdroj odpovědí na dotazy obecného charakteru použili například emailovou adresu koronavirus@khscb.cz nebo web  www.koronavirus.mzcr.cz, či nové stránky Jihočeského kraje https://covid.kraj-jihocesky.cz/.

Pozn.: suspektní = podezřelý

19.03.2020 Bc. David Hocke