AKTUÁLNĚ z KHS: sedmý den v řadě žádný nový případ COVID-19. Uzdravených už je 121

Už sedmý den v řadě nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Jejich statistiky navíc v úterý vylepšili další dva nově uzdravení. Jeden je z Českobudějovicka a druhý z Táborska. Aktuální počet pozitivních osob v regionu se tak snížil na 45.

Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 zůstal k úterní 18. hodině na 172 z úterý minulého týdne. „Za uplynulých 24 hodin vyšetřily laboratoře v regionu 301 nových suspektních vzorků, pozitivní nebyl znovu žádný a to už sedmý den v řadě. To je bilance, kterou bychom si ještě před čtrnácti dny neuměli představit, ale neznamená to, že další případy nebudou přibývat,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje  Kvetoslava Kotrbová. Ze stávajících 45 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno patnáct na Českobudějovicku, třináct na Prachaticku, jedenáct na Táborsku, čtyři na Strakonicku, jeden na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jindřichohradecko hlásí nulu, všech tamních 19 nemocných se uzdravilo.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k úterní 18. hodině) dlouhodobě pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR a s dále rostoucím podílem uzdravených, kterých je v kraji nyní již více než sedmdesát procent.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 572 osob. V povinné karanténě se k úterní 18. hodině nacházelo aktuálně 313 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v neděli zvýšil o 102 na celkových 756,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.
Kvůli zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem  v Dolním Dvořišti a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic. V činnosti je i informační linka pro Jihočechy, kteří zajíždějí za prací do Plzeňského kraje, kde je výskyt onemocnění především na Domažlicku výrazně vyšší. Na čísle 737 206 073 mohou požádat o informace a především o přednostní testování na některém z jihočeských odběrových míst.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v úterý večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 100 žen a 72 mužů. Z celkových 172 dosud potvrzených případů bylo 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 28 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.
Mezi pozitivně testovanými bylo deset dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, šestadvacet v kategorii od 45 do 54 let a osmadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 38 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

05.05.2020 Bc. David Hocke